Wine – kilka słów o aktualizacjach

Do napisania tej notki nakłoniły mnie niedawne problemy jakie napotkałem podczas kolejnej aktualizacji pakietu Wine, a co za tym idzie aktualizacji wineprefix’ów.

Przypomnę, że wineprefix’y są katalogami, w których przechowywana jest konfiguracja oraz instalacja dla danego programu windows. Wineprefix tworzy się poprzez wyexportowanie katalogu i dalej standardowo uruchomienie programu np.:

export WINEPREFIX=$HOME/.gry/.wine-wow/
wine Wow.exe

Trzymanie programów w osobnych wineprefixach jest bardzo ważne gdyż pozwala na indywidualne dostosowanie ustawień, wyeliminowanie wzajemnych konfliktów, łatwą reinstalację.

Przeanalizujmy fakty:

1) Nowa wersja Wine pojawia się co 2 dwa tygodnie
2) Po aktualizacji pakietu, pierwsze uruchomienie dowolnego programu windowsowego spowoduje aktualizację wineprefixu

Niestety aktualizacja wineprefixu nie zawsze powoduje pełne odświeżenie przez co po kilku aktualizacjach mogą pojawiać się dziwne błędy mimo pozytywnego statusu w WineHQ.

W takim przypadku pozostaje utworzenie nowego wineprefixu, przeniesienie katalogu z instalacją i uruchomienie programu. Trik z przeniesieniem katalogu można porównać do przenoszenia instalki między starą, a nową instalacją Windows’a tak więc nie zawsze  może działać i wtedy pozostaje reinstalacja.

Powyższy problem pojawił mi się podczas aktualizacji World of Warcraft z wersji 4.3.0 do 4.3.2 co było niemożliwe z powodu niedziałającego Launchera. Nowy prefix sprawił, że launcher zadziałał bezbłędnie, a nawet wyswietlił grafikę, której wcześniej nie było.