World of Warcraft x64, a Wine 64 bit

Na początku lutego firma Blizzard wypuściła 64 bitową wersję klienta popularnej gru mmorpg World of Warcraft. Klient jest cały czas w wersji testowej i nie jest jeszcze oficjalnie wspierany. Jakie zmiany niesie za sobą nowy klient i co to oznacza dla użytkowników Wine…
… a oznacza tyle, że możemy skorzystać z 64 bitowej wersji  Wine’a i na nim uruchomić nowego klienta WoW’a.

Parę słów o samym Wine. Domyślnie bez względu na rodzaj posiadanej architektury pc’eta Wine działa w trybie 32 bit’owym gdyż znakomita większość oprogramowania Windowsa wciąż działa w tym trybie. Niemniej co zrobić aby mieć zainstalować wersję 64-bit.

Instalacja:

1) Warunek konieczny, zainstalowany Linux/Unix musi być zainstalowany wersji 64-bit

2) Nie ma gotowych paczek do instalacji tak więc musimy samemu dokonać kompilacji wg. tej instrukcji z drobną zmianą punkcie 4a) lub 4b)

Zmiana polega na tym, że do komendy configure doklejamy jeszcze  –enable-win64 czyli:

./configure –enable-win64

lub

 ./configure –enable-win64 –prefix=/usr/local/bin/wine-1.3.15

3) Reszta kroków z instrukcji pozostaje bez zmian

Co do samej instalacji WoW’a wystarczy przekopiować zawartość klienta to katalogu głównego warcrafta i za pomocą wine64 odpalić plik Wow-64.exe

Jakie realne zmiany przynosi nowa wersja dla użytkowników linuxa, no niestety raczej nie wielkie. Nie powinniśmy się raczej spodziewać wzrostu FPS, a prędzej więcej bugów gdyż zarówno nowy klient WoW’a jaki sam Wine-64bit są wersjami experymentalnymi. Co bardziej rozczarowuje to brak zmian w implementacji Opengl’a dla klient windowsowego.